ISTM Logo Here

Gandhiji Image here
Fri, Dec 13, 2019
Hindi Website Button Here
C&A-171(26 Aug 2019-25 Oct 2019)
S.No. Name Gender Designation Office Address
Accepted Nominees list3
07 Aug 2019
1 Neeti Soni Female Assistant Section Officer Shastri Bhawan, Dr. Rajendra Prasad Road, New DElhi
Accepted Nominees list2
06 Aug 2019
1 Lakhi Charan Tudu Male SI/Mininstrial CISF UNIT NFC HYDERBAD, POST - ECIL, DIST- MEDCHAL, STATE - TELANGANA PIN -500062
2 Harender Singh Male ASSISTANT SUB INSPECTOR/MIN CISF NEZ HQRS GUWAHATI, NEAR A G COLONY, BEHARBARI, HOCKEY STADIUM ROAD, POST-BASISTHA, DISTT-KAMRUP, GUWAHATI ASSAM-781029
3 Anil V Male Assistant Section Officer Office of the JS & CAO, Ministry of Defence, E-Block Hutments, Dara Shikoh Road
4 Usha Kohli Female ACCOUNTS CLERK 3rd FLOOR,ROOM NO. 380, DEPARTMENT OF RURAL DEVELOPMENT, MINISTRY OF RURAL DEVELOPMENT, NEW DELHI-110001
5 Binod Goswami Male SI/MINISTERIAL CISF UNIT LUCKNOW AIRPORT, NEAR KANPUR HIGHWAY, BAGH NO.03, POST-AMAUSI-LUCKNOW (UP)-226009.
6 M Muthukrishnan Male SUB-INSPECTOR/CISF CISF SEZ - I HQRS, PREMISES NO. 553, EAST KOLKATA TOWNSHIP, KASBA, KOLKATA - 700 107
7 Raja Sharma Male Assistant Section Officer Sansad Marg, New Delhi, Delhi 110001.
8 Sri Vidhya Male ASSISTANT 6TH FLOOR, SPENCER TOWERS, 770A, ANNA SALAI
9 Ajay Kumar Singh Male Assistant Section Officer CGO Complex NH4 Faridabad
10 Naren Banerjee Male Assistant Section Officer Room No. -82, E-Block Hutments,Dara Shikoh Road, New Delhi
11 Vipin Khatri Male Assistant Section Officer NER DRM Office Campus, Ashok marg, Lucknow.
12 Anil Nair Male UPPER DIVISION CLERK cum COMPUTER 22, SHAM NATH MARG, DELHI
13 Sangeeta Female Assistant Section Officer ROOM NO 75, CAO/A-3(B), E BLOCK , DARA SHUKOH ROAD, NEW DELHI-110011
14 Bindu V Anand Female Assistant Section Officer ROOM NO.76,CAO/A-3(A), E BLOCK, DARA SHUKOH ROAD, NEW DELHI-110011
15 Sunil Kumar Sharma Male Assistant Sub Inspector/clerk 13 CGO Complex lodhi road New Delhi 03
16 Reji Anoop Female Assistant Section Officer E-BLOCK, DARA SHIKOH ROAD
Accepted Nominees list1
29 Jul 2019
1 Puneet Kumar Male Assistant Section Officer SHASTRI BHAWAN
2 Vandana Sharma Female Assistant Section Officer Central Agency Section, Department of Legal Affairs, 2nd Floor, ILI Building, Bhagwan Das Road, New Delhi-110001
3 Diwakar - Male JUNIOR ACCOUNTANT DIRECTORATE OF EXTENSION M/O AGRICULTURE & F.W KRISHI VISTAR BHAWAN IASI CAMPUS PUSA,NEW DELHI
4 Jasbir Singh Male Assistant Section Officer Cash-III Section, 3rd Floor, B Wing, NDCC-II Building, Jai Singh Road
5 Manika Singhal Female Assistant Section Officer 1,Transport Bhawan, Parliament Street, New Delhi-110001
6 Neelam . Female JUNIOR STATISTICAL OFFICER ROOM NO. 547 a WING NIRMAN BHAWAN NEW DELHI
7 Virender Singh Male Auditor Ministry of Finance, Room No. 230, North Block, New Delhi.
8 Mohd Raheesh Khan Male Assistant Section Officer 35, SARDAR PATEL MARG, NEW DELHI
9 Surender Kumar Male Assistant Section Officer Room No.24, B Wing, Shram Shakti Bhawan, Rafi Marg, New Delhi -110001.
10 Shaligram Shaw Male Assistant Section Officer O/O ADDITIONAL DEPUTY DIRECTOR, C/O-56 A.P.O. ITBF LEH,