ISTM Logo Here

Gandhiji Image here
Tue, Oct 15, 2019
Hindi Website Button Here
RTDP-DTS- B(16 Sep 2019-20 Sep 2019)
S.No. Name Gender Designation Office Address
Accepted Nominees list8
13 Sep 2019
1 K Sethu Raman Male Private Secretary ISTM Bersarai, New Delhi
Accepted Nominees list7
13 Sep 2019
1 Sundeep Batra Male Assistant Section Officer MS COORD , ROOM NO 90, SOUTH BLOCK, NEW DELHI
2 Naveen - Female Assistant Section Officer CGO Complex Lodhi Road
Accepted Nominees list6
13 Sep 2019
1 Narendra Kumar Sharma Male Sr. Principal Private Secretary Ministry of Jal Shakti, Room No. 424, Shram Shakti Bhawan, New Delhi-110001
Accepted Nominees list5
13 Sep 2019
1 Akash Mittal Male Assistant Section Officer CS.I Division, 2nd Floor, A Wing, Lok Nayak Bhawan, Khan Market
2 Rajesh Kumar Shukla Male Assistant Divisional Officer DELHI FIRE SERVICE HEADQUATERS, BARAKHAMBA LANE, CONNAUGHT PLACE, NEW DELHI-110001
Accepted Nominees list4
12 Sep 2019
1 Manita Yadav Female Assistant Section Officer Room No. 333, B wing, Sena Bhawan, Ministry of Defence, New Delhi.
2 Vanmelil Kurien John Male Sr. Principal Private Secretary Ministry of Labour & Employment, Room No.111 Shram Shakti Bhawan, Rafi Marg, New Delhi - 110 001
3 Harish Kumar Lakhera Male Sr. Principal Private Secretary SECOND FLOOR, B WING, LOK NAYAK BHAWAN, KHAN MARKET, NEW DELHI
4 Pradeep Kumar Male Sr. Principal Private Secretary ROOM NO.4-C, SHASTRI BHAWAN
Accepted Nominees list3
03 Sep 2019
1 Vinod Kumar Male Under Secretary ISTM, Admn. Block, JNU Campus (Old),
2 Ruby Ismail Female PROGRAMME MANAGER Trans Tower, 3rd Floor, CV Raman Pillai Rd, Opposite Government College, Thiruvananthapuram, Kerala
Accepted Nominees list2
26 Aug 2019
1 Sibaranjan Sahoo Male TRAINING ASSOCIATE KENDRIYA VIDYLAYA NO-4 BHUBANESWAR CAMPUS , NILADRI VIHAR
2 Rajesh Singh Male Deputy Director ISTM, Administrative Block, Opposite Ber Sarai Market, OLD JNU Campus, New Delhi-67
3 Praveen Gupta Male Scientific Officer Rawatbhata Rajasthan Site, Nuclear Power Coorporation of India Ltd Rawatbhata Anushakti via kota 323303
4 Ram Gopal Singh Male Under Secretary Room No. 414A, D Wingh, Nirman Bhawan
5 Uma Maheswari T Female TRAINING ASSOCIATE ENGLISH KVS-ZONAL INSTITUTE OF EDUCATION AND TRAINING, P.O.NO.08, NEAR VIVEKANANDA NEEDAM, GWALIOR-474002. (M.P.)
6 Gurpal Kaur Soni Male Sr. Principal Private Secretary Minisitry of Home Affairs, North Block, Central Secretariat, New Delhi.
7 Umesh Kumar Male Junior Works Manager O.F.I.L., Min. of Defence, Govt. of India, Raipur
8 Roohi Khan Female Deputy secretary Post bag no 506 shahpura lake arera colony bhopal 462016
9 Parsuram Shukla Male Training Associate Kendriya Vidyalaya No-4 Bhubaneswar Campus,Niladri Vihar
10 K Rathina Kumar Male TRAINING ASSOCIATE Kendriya Vidyalaya No.4 Bhubaneswar Campus,Neeladri Vihar
11 Ronak Jitendrabhai Sanghavi Male Trainer, Region Office, Rajkot. WCTC, Rajkot Region Office, 3rd floor - Rajkot Head Post Office Building, Rajkot-360001.
Accepted Nominees list1
01 Aug 2019
1 Birju Bipinkumar Choksi Male DIVISIONAL TRAINER O/o SENIOR SUPRINTENDENT OF POST OFFICE: AHMEDABAD CITY DN ASHRAM ROAD, AHMEDABAD-380009