ISTM Logo Here

Azadi Ka Amrit Mahotsav
Thu, Dec 08, 2022
Hindi Website Button Here
  • lib image Library
  • form image  Online Form
  • kp image Knowledge Portal
  • pub image Publications
  • dir image Directory
  • report image Reports
  • dwn iamge Downloads
  • Archives
  • News & Events
MS-Ex-10(26 Dec 2022-28 Dec 2022)
S.No. Name Gender Designation Office Address
Accepted Nominees list3
29 Nov 2022
1 Vikas Kumar Male Upper Division Clerk Weapon Equipment Depot Naval Base Karwar
Accepted Nominees list2
29 Nov 2022
1 Meghana Dinesh Parmar Female Office Assistant (HR/Admin) 1st Floor, Silvassa Municipal Council Building, 66 KVA Road, Amli Silvassa - 396230 UT. of Dadra and Nagar Haveli and Daman & Diu.
2 Raviraj Narendra Thakor Male Data Analyst 1st Floor, Silvassa Municipal Council Building, 66 KVA Road, Amli Silvassa - 396230 UT. of Dadra and Nagar Haveli and Daman & Diu.
Accepted Nominees list1
24 Nov 2022
1 Dinesh Singh Male Upper division clerk 30, Gorachand Road, Kolkata
2 Parimal Pal Male Upper division clerk 30, Gorachand Road, Kolkata
3 Kartick Chandra Dutta Male UPPER DIVISION CLERK CENTRAL FORENSIC SCIENCE LABORATORY 30, GORACHAND ROAD, KOLKATA
4 P Thrinath Male Section Officer Headquarters, Coast Guard Region (A&N) Post Box No. 716 Post Haddo, Port Blair A&N Islands - 744 102
5 S Victor Paridas Male Personal Assistant Headquarters Coast Guard Region (A&N) Post Box Ni. 716, Haddo Post Port Blair - 744 102
6 Ganesh Chander Joshi Male Stenographer Grade-D Central Secretariat, North Block, Ministry of Home Affairs, New Delhi
7 Tarkeshwar Nath Sahay Male Assistant Section Officer ROOM NO. 203, HOME MINISTER OFFICE, MHA, NORTH BLOCK, NEW DELHI-110001
8 Janardhana Rao Pukkella Male Senior Assistant ISRO Headquarters, Antariksh Bhavan, New BEL Road
9 Ekta Dhawan Female Stenographer Grade - D Krishi Bhawan, New Delhi-110001
10 Hans Raj Meena Male Deputy Secretary 4th Floor, A-Wing, Shastri Bhawan, Dr. Rajendra Prasad Road, New Delhi-110001
11 Manish Kumar Male Senior Passport Assistant Passport office, CGO Complex, First floor, B block Seminary Hills Nagpur-440006
12 Sunil Sharma Male ASSISTANT DIRECTOR-II Central water commission, Narmada Basin Organisation, Block-3, ground Floor, Paryawas bhawan, arera Hills, Bhopal
13 Ashutosh Kumar Singh Male JUNIOR PASSPORT ASSISTANT regional passport office cgo complex b block 1st floor seminary hills
14 Raman Nampoothiri V.r Male Assistant Commandant (Min.) GC CRPF SILIGURI
15 Rajesh Panchal Male Assistant Commandant DIG, GROUP CENTRE, CRPF, GANDHINAGAR, GUJARAT.
16 Manoj Kumar Male Commandant in CAPF Office of IGP, WB Sector, HC Block, CRPF Bhavan, Sector 03, Saltlake, North 24 parganas, Kolkata (WB), Pin- 700106
17 Shashank Shanker Male ASSTT. COMMANDANT 230 BN CRPF DANTEWADA CHHATTISGARH.
18 Poonam Sharma Female Director, Supreme Court Library Supreme Court of India, Tilak Marg, New Delhi
19 Brij Bhooshan Khare Male Librarian, Supreme Court Library Supreme Court of India, Tilak Marg, New Delhi
20 Chetan Choudhary Male Deputy Commandant 240(M)Bn, CRPF, GC, CRPF Campus, Yealhanka, Bengaluru, Karnataka-560064
21 Naveen Pandeya Male INVESTIGATOR GRADE II SHRAM BUREAU BHAWAN SECTOR 38 WEST CHANDIGARH
22 Rohit Chauhan Male INVESTIGATOR GRADE II SHRAM BUREAU BHAWAN SECTOR 38 WEST CHANDIGARH
23 Sweety Nishad Female INVESTIGATOR GRADE II SHRAM BUREAU BHAWAN BLOCK 2 INSTITUTIONAL AREA SECTOR 38 WEST CHANDIGARH - 160036
24 Babu Lal Meena Male Section Officer Ground Floor, Vanijya Bhawan, Akbar Road, New Delhi
25 Chiranji Lal Tanwar Male Investigator Grade-II The Cleremont Building, Chaura Madian Rd, Chaura Maidan
26 Shikha Grover Female INVESTIGATOR Shram Bureau Bhawan, Block No. 2 , Institutional Area Sector 38 West Chandigarh
27 Shyam Kumar Male INVESTIGATOR GR-II Labour Bureau, Ministry of Labour and Employment, Govt. of India, The Cleremont Building, Chaura Maidan Rd, Chaura Maidan, Shimla, Himachal Pradesh
28 Ashok Kumar Male Inspector of Income Tax D- Block Civic Center Minto Road, New delhi.
29 Gaurav Rajvadha Male Investiigator Grade 2 Chaura maidan Cleremont building
30 Mohammad Asad Male INVESTIGATOR GRADE II LABOUR BUREAU, CHAURA MAIDAN, SHIMLA-171004
31 Jitendra Patel Male INVESTIGATOR GRADE-II THE CLEREMONT BUILDING, CHAURA MAIDAN Rd, SHIMLA-171004
32 Hitesh Marwah Male Assistant Section Officer Cabinet Secretariat, Rashtrapati Bhawan
33 Sonu Khokhar Male UDC Directorate of Extension Krishi Vistar Bhavan, Pusa, New Delhi
34 Vinay Kumar Male UDC IHQ MoD(N)/DCMPR, Room No-007, Ground Floor, Talkatora Annexe Building, Talkatora Stadium, New Delhi-110001
35 Rohit Kumar Male Stenographer Grade-D DEPARTMENT OF ATOMIC ENERGY, BRANCH SECRETARIAT, ROOM NO.-145 A, SOUTH BLOCK, CENTRAL SECRETARIAT, NEW DELHI.
36 Sumit Kumar Panjwani Male Assistant Director-II O/o The Chief Engineer, Narmada Basin Organisation, CWC,Block -3, Ground Floor, Paryawas Bhavan
37 Rashmi Bisht Female Stenographer Grade-1 Directorate of Extension, Ministry of Agriculture & Farmers Welfare, Deptt. of Agriculture & Farmers Welfare Krishi Vistar Bhavan, IASRI Campus, Pusa, New Delhi.
38 Kiran Dhingra Female Stenographer Grade-1 Directorate of Extension, Ministry of Agriculture & Farmers Welfare, Deptt. of Agriculture and Farmers Welfare, Krishi Vistar Bhavan, IASRI Campus, Pusa, New Delhi.
39 Neetu Verma Female Assistant Registrar Tilak Marg, New Delhi
40 M. Krishna Priya Female STENOGRAPHER (GRADE-1) DIRECTORATE OF EXTENSION, MINISTRY OF AGRICULTURE & FARMERS WELFARE, DEPARTMENT OF AGRICULTURE & FARMERS WELFARE, R.NO.205, KRISHI VISTAR BHAWAN, IASRI CAMPUS, PUSA